Problemom jelitowym - Stop

Coraz powszechniejszym zjawiskiem staje się problem z regularnym wypróżnianiem. Dotyczy on ludzi w każdym wieku. Bardzo często zamiast znaleźć i wyeliminować przyczynę, zażywa się środki przeczyszczające. Oczywiście preparaty te doraźnie przyniosą ulgę, jednak stosując je dłużej możemy sobie tylko zaszkodzić. Przyczyny zaparć mogą być różne. Zaparcia o podłożu chorobowym diagnozuje i leczy oczywiście lekarz. Jednak zdecydowana większość przypadków związana jest z nieodpowiednią dietą, siedzącym trybem życia, stresem czy pośpiechem. Znacznie rzadziej na zatwardzenie skarżą się ludzie prowadzący aktywny tryb życia. 

Jak sobie pomóc przy zaparciach 
Pierwszymi krokami prowadzącymi do pozbycia się tej przykrej dolegliwości powinna być:
  • zmiana diety na bogatą w błonnik
  • wypijanie większej ilości płynów, 
  • zwiększenie aktywności fizycznej
Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, to nie mam tu od razu na myśli sportów wyczynowych. Można biegać rekreacyjnie, pływać, jeździć na rowerze czy chociażby spacerować. Praca w ogródku, sprzątanie mieszkania – to też jest odpowiedni ruch, który pozytywnie wpływa na pracę naszych jelit. Oczywiście musi to być działanie systematyczne i z umiarem. Ktoś kto całe dnie spędza przed monitorem, nie powinien nagle startować w biegu maratońskim. Zamiast sobie pomóc nabawi się tylko zakwasów. 

Najwięcej jednak zależy od naszej codziennej diety. Warto ograniczyć lub wykluczyć ciężkostrawne pokarmy, tłuste mięso, cukier. Długo zalegają w jelitach i trudniej się ich pozbyć. Można wprowadzić do jadłospisu suszone wymoczone wcześniej śliwki czy morele. Na niektóre osoby działają jak środki przeczyszczające

Jaką rolę pełni błonnik w diecie


Do swojej diety trzeba wprowadzić więcej produktów bogatych w błonnik pokarmowy. Najlepszym jego źródłem jest razowy chleb, otręby zbożowe, warzywa i owoce, groch, fasola. 

Błonnik wędrując cały układ pokarmowy wchłania wodę, dzięki czemu zwiększa się objętość kału, a niestrawione resztki szybciej wydalone są z organizmu. Działa jak „szczoteczka do jelit”. Ułatwia regularne wypróżnianie się likwidując tym samym zaparcia. Pokarm bogaty w błonnik pokarmowy pomaga zapobiegać zatwardzeniom, a chorym na hemoroidy przynosi ulgę. Zwiększając zawartość wody w kale pozwala go łatwiej i szybciej wydalić z organizmu. 

Zioła na problemy z jelitami


Ludzie od wieków różne dolegliwości leczyli ziołami. Korzystając z naturalnej apteki, nie niszczyli swojego organizmu chemicznymi wynalazkami współczesnej medycyny. Oczywiste jest, że farmakologia jest w wielu przypadkach potrzebna czy wręcz niezastąpiona. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z tego, że przeważnie leczy ona jeden organ (np. jelito grube) kosztem innego (wątroba, żołądek).

Do leczenia chorób przewodu pokarmowego, poprawy jego funkcjonowania w wielu przypadkach bezpieczniejsze i skuteczniejsze są zioła. Choć trudno je przedawkować, to należy również stosować je z umiarem i zgodnie z zaleceniami. Działając łagodnie potrafią powoli zregenerować cały organizm

Takim lekiem jest zestaw ziół Triphala. Dzięki temu, że poprawia trawienie i oczyszcza jelito grube, przeciwdziała zaparciom, biegunkom i wzdęciom. Triphala dzięki swoim unikalnym właściwościom oczyszcza z toksyn wątrobę i krew, przez co pozytywnie wpływa na zdrowie całego organizmu. Kiedy już oczyścisz z toksyn cały swój organizm, poprawisz trawienie, szybko zauważysz poprawę swojej cery i łatwiej pozbędziesz się zbędnych kilogramów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz